External Consultative Committees |
||
External Consultative Committee of Faculty of Science of Letters Department of Mathematics |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Fatma Serap TOPAL | Prof. (PhD) |
2 | Mehmet Nurullah ORMAN | Prof. (PhD) |
3 | Başak KARPUZ | Prof. (PhD) |
4 | Tina Beşeri SEVİM | Research Assistant Dr. |
External Consultative Committee Of Faculty of Law and Vocational School of Justice | ||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Prof. (PhD) Ali Nazım SÖZER | Vice Rectorate |
2 | Prof. (PhD) Burcu DÖNMEZ | Dean of Faculty of Law |
3 | Assist.Prof. (PhD) Onur KAPLAN | Vice Dean of Faculty of Law |
4 | Assoc.Prof. (PhD) Ali Murat SEVİ | Vice Dean of Faculty of Law |
5 | Assist.Prof. (PhD) Güven SÜSLÜ | Director of Vocational School of Justice |
6 | Assist.Prof. (PhD) Zeynep TUNCA ÖZCAN | Vice Director of Vocational School of Justice |
7 | Özer Kırca | Lawyer |
8 | Talih UYAR | Lawyer |
9 | Levent AYBAR | Notary |
10 | Elçin KILINÇER OT | Lawyer |
11 | Mert Barış KANIL | Student of Faculty of Law |
External Consultative Committee Of Faculty of Communication Department of Visual Communication Design |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Sultan Kaygın SEL | Phd. / UX & UI Design Group Manager |
2 | Özlem ÖZKAL | Assist.Prof. (PhD) |
3 | Tuğçe VATAN | Communication Faculty Graduate |
4 | Sinem BAĞCILAR | Art Director |
External Consultative Committee Of Faculty of Communication Department of Public Relations and Advertising |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Yalçın KIRDAR | Prof. (PhD) |
2 | Didem DARCAN | Corporate Communications and Marketing Director |
3 | Ülviye YILMAZ | Corporate Communications and Marketing Director |
4 | Can ZİBİL | Association Representative |
5 | Deniz AKBULUT | Assoc.Prof. (PhD) |
6 | Esin ÖZDİL | Student of Faculty of Communication |
External Consultative Committee Of Faculty of Communication Department of Radio, Television and Cinema |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Evrim İNCİ | Producer |
2 | Gülen GÖZKARA | Cinema Coordinator |
3 | Kartal ÖZKUL | Producer/Server |
External Consultative Committee Of Faculty of Communication Department of New Media and Communication |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Süleyman İRVAN | Prof. (PhD) |
2 | Ebru BARANSELİ | Assoc.Prof. (PhD) |
3 | Hakan TUNCEL | Assist.Prof. (PhD) |
4 | İpek YEZDANİ | Freelance Gazeteci |
5 | İsmail Hakkı POLAT | Instructor |
6 | Reha BAŞOĞUL | Digital Operations Specialist |
7 | Can ATASEVEN | Department Graduate |
8 | Simay TATAR | 3rd Year Student |
9 | Pelin Aytemiz KARSLI | Assoc.Prof. (PhD) |
10 | Melek ATABEY | Assoc.Prof. (PhD) |
11 | Ürün Yıldıran ÖNK | Assoc.Prof. (PhD) |
12 | Ebru GÖKALİLER | Prof. Dr. |
13 | Işık ÖZKAN | Prof. Dr. |
External Consultative Committee Of Faculty of Human and Social Sciences Department of English Translation and Interpreting |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Aslı Selcen ASLAN | Assist.Prof. (PhD) |
2 | Gökhan DOĞRU | Dr. |
3 | Brooke TOWNSLEY | Dr. |
4 | Efe KALFAOĞLU | Project Manager |
5 | Özgün ÖZKE | General Manager |
External Consultative Committee Of Faculty of Business Department of Economics |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Osman AYDOĞUŞ | Prof. (PhD) |
2 | Ali BAYAR | Prof. (PhD) |
3 | E. Ahmet TONAK | Prof. (PhD) |
4 | Durmuş ÖZDEMİR | Prof. (PhD) |
External Consultative Committee Of Faculty of Business Department of Business Administration |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Çağrı BULUT | Prof. (PhD) , Dean |
2 | İge PIRNAR | Prof. (PhD) , Head of Department |
3 | Aykan CANDEMİR | Prof. (PhD) |
External Consultative Committee Of Faculty of Business Department of Logistics Management |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Senem KILIÇ | Chairman of the Board |
2 | Togan MOLER | Project and Marine Country Manager |
3 | Uygar UŞAR | CEO |
4 | Volkan BAYIR | Aegean Region Manager |
5 | Yakup BENLİ | CEO |
External Consultative Committee Of Graduate School | ||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Bilge KEYKUBAT | Agricultural Engineer |
2 | Irmak DEĞERLİ | Lawyer |
3 | Irmak TAN | Vice Chairman of the Board |
4 | Mukaddes ÇELİK | Industrialist |
5 | Senem KILIÇ | General Manager |
External Consultative Committee Of Vocational School Program of Banking and Insurance |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Cem ALBAYRAK | Finance Manager |
2 | Lale ERDEM | Regional Director |
3 | Mehmet VURUCU | General Manager |
External Consultative Committee Of Vocational School Program of Computer Aided Design and Animation |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Mehmet Emin DİNÇ | Freelance Designer |
2 | Oğuzalp Mehmet YILMAZ | Industry Consultant |
External Consultative Committee Of Vocational School
Program of Computer Programming |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Gökhan PANAYIR | Software Development Leader |
External Consultative Committee Of Vocational School Program of Maritime and Port Management |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Ahmet Neşet ERENSOY | Industry Consultant |
2 | Kazım Burak ŞAR | Board Member |
3 | Ceyhan ÇABUKYÜRÜYEN | Branch Manager |
4 | Nur ÖZGEN | Industry Consultant |
5 | Yusuf ÖZTÜRK | Company Founder |
External Consultative Committee Of Vocational School Program of Foreign Trade |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Barış UYANIK | Customs Broker |
2 | Cumhur İŞBIRAKMAZ | Secretary General |
3 | Levent ÖZKARDEŞ | Dr., Authorized Customs Broker |
4 | Emre ÇETİN | Logistics Operations and Warehouse Manager |
5 | Kazım SUNAY | Deputy General Manager |
6 | Serdar GÜLBEK | Manager |
External Consultative Committee Of Vocational School Program of Food Technology |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Fatma VURAL | R&D Center, Manager |
2 | Reyhan PARLAK | Ar-Ge Merkezi, Direktör |
3 | Süleyman Necip ÖZBEY | General Manager |
4 | Erçin GÜDÜCÜ | General Secretary |
5 | Pınar NACAK | Assistant General Seretary |
6 | Ruhşan Özdemir ÇİFTÇİ | Manager |
7 | Ayla MUMCU | Department of Food Technologies, Assistant Head of Department. |
8 | Şevket MERİÇ | Head of Department |
9 | Ali Selim ALPASLAN | Agricultural Projects Branch Officer |
10 | Berk ÜNAL | Agricultural Education R&D and Coordination Branch Officer |
11 | Mehmet Gürkan GÖNÜLOL | Sales and Marketing General Manager |
External Consultative Committee Of Vocational School
Program of Graphic Design |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Selim TÜRSEN | Journalist, Author |
2 | Mehmet Emin DİNÇ | Teaching Staff |
External Consultative Committee Of Vocational School
Program of Public Relations |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Arda KÜÇÜKERCİYES | Head of Agency |
2 | Selim TÜRSEN | Journalist, Author |
External Consultative Committee Of Vocational School
Program of Occupational Health and Safety |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Ebru YOLASIĞMAZ | Class B Occupational Safety Specialist |
2 | Murat AKAR | Class A Occupational Safety Specialist |
External Consultative Committee Of Vocational School
Program of Logistics |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Burak Can ÖZASLAN | Sales Manager |
External Consultative Committee Of Vocational School
Program of Maritime and Port Management |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Can AKALTAN | Commercial Affairs Director |
2 | Hakan TELLİOĞLU | Marina Manager |
3 | Kemal SAATÇIOĞLU | Industry Consultant |
4 | Mehmet TUNÇ | Marina Manager |
5 | R. Önder KARADUMAN | Chairman of the Board |
External Consultative Committee Of Vocational School
Program of Architectural Restoration |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Göze ÜNER | Restoration Specialist Master Architect |
2 | Mahir KAPLAN | Restoration Specialist Civil Engineer |
External Consultative Committee Of Vocational School
Program of Tourism and Hotel Management |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Gökhan DOĞAN | Agency Manager |
2 | Güner GÜNEY | Minister |
3 | Macit ŞAŞZADE | Chairman of the Board |
4 | Mehmet İŞLER | Chairman of the Board |
5 | Ömer UZUN | Izmir Sales Manager |
External Consultative Committee Of Faculty of Architecture
Department of Interior Architecture and Environmental Design |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Aylin Gazi GEZGİN | Architect-Restoration specialist |
2 | Burcu Yazgan PARLAK | Interior Architect and Environmental Designer |
3 | Deniz HASIRCI | Prof. (PHD) |
4 | Didem GÜVEN | Interior Architect and Environmental Designer |
5 | Diğdem İNCESU | Interior Architect and Environmental Designer (Graduated from Yaşar University) |
6 | Engin ÖNCÜOĞLU | Interior Architect and Environmental Designer |
7 | Fulya YUNGUCU | Interior Architect and Environmental Designer |
8 | Özge CORDAN | Assoc.Prof. (PhD) |
9 | Tülin Gazi ÖZCAN | Interior Architect and Environmental Designer (Bachelor of Interior Architecture) |
10 | Umut ŞUMNU | Assist.Prof. (PhD) |
11 | Yalçın ATA | Board Member |
12 | Yasemin AFACAN | Assoc.Prof. (PhD) |
External Consultative Committee Of Faculty of Architecture
Department of Architecture |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Büşra BÜLBÜL | Department Graduate/Architect |
2 | Damla Begüm KEKE | Research Assistant, Master Architect |
3 | Dürrin SÜER | Dr. Architect |
4 | Evren BAŞBUĞ | Master Architect |
5 | H. Bülend TUNA | Architect |
6 | Hüsnü Murat GÜNAYDIN | Prof. (PhD) Architect |
7 | İpek TÜRELİ | Assoc.Prof. (PhD) Architect |
8 | Kıvılcım YAVUZ | Department Graduate/Architect |
9 | Mehmet KÜTÜKÇÜOĞLU | Master Architect |
10 | Nilüfer Çınarlı MUTLU | Architect |
11 | Selin Zağpus YİĞİTOĞLU | Dr. Architect |
External Consultative Committee Of Faculty of Engineering Department of Electrical and Electronics Engineering |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Işıl YAPALI | Dr. Eng. |
2 | Mehmet KUNTALP | Prof.(PhD) |
3 | Nilgün HEKİMCİ | Manager |
4 | Cevat ŞAHİN | Engineer |
5 | Fatih BODUR | Engineer |
6 | Cüneyt KAVAKLI | Business Manager |
7 | Özcan UĞURLU | Engineer |
8 | Fırat Taner YAPALI | Engineer |
9 | Alaaddin MAĞARA | Engineer |
10 | Hanri AKYÜZ | Engineer |
11 | Abdullah Onur KISAR | Company Manager |
12 | Gülay BOZDAĞ | Platform Security Group Leader |
External Consultative Committee Of Faculty of Art and Design Department of Animation |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Mehmet KOŞTUMOĞLU | Prof. (PhD) |
2 | Faik KARTELLİ | Assist.Prof. (PhD) |
3 | Emre ŞAN | Visual Effects Supervisor |
External Consultative Committee Of Faculty of Art and Design Department of Film Design |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Alev PARSA | Prof. (PhD) |
2 | Faik KARTELLİ | Assist. Prof. (PhD) |
3 | Yusuf SAYGI | Festival Director |
External Consultative Committee Of Faculty of Art and Design Department of Music |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Gökhan AYBULUS | Prof. (PhD) |
2 | İbrahim YAZICI | Conductor |
3 | Onur DÜLGER | Assoc.Prof. (PhD) |
4 | Özer MUMCU | Platform Head |
External Consultative Committee Of Faculty of Agricultural Sciences and Technologies Department of Agricultural Machinery and Technologies Engineering and Department of Agricultural Economics and Agribusiness |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Ali Rıza ERSOY | Founder |
2 | Ali Selim ALPASLAN | Agricultural Projects Branch Officer |
3 | Ayla MUMCU | Department of Food Technologies, Vice Head of Department |
4 | Berk ÜNAL | Agricultural Education R&D and Coordination Branch Officer |
5 | Bülent GÜLÇUBUK | Prof. (PhD) |
6 | Cem KARAGÖZLÜ | Assoc.Prof. (PhD) |
7 | Çağrı BULUT | Prof. (PhD)/Dean of the Faculty of Business |
8 | Emin Selahattin UMDU | Assist.Prof. (PhD)/Faculty of Engineering |
9 | Erçin GÜDÜCÜ | General Secretary |
10 | Erhan SAVCIGİL | General Manager |
11 | Erol SEZER | Prof. (PhD)/ Dean of Faculty of Engineering |
12 | Fatma VURAL | R&D Center Manager |
13 | Gürkan HEKİMOĞLU | General Manager |
14 | İsmail TÜRKAN | Prof. (PhD) |
15 | Levent KANDİLLER | Prof. (PhD)/Vice Rectorate |
16 | M. Cemali DİNÇER | Prof. (PhD)/Rektor |
17 | Meltem ONAY | Prof. (PhD) |
18 | Mustafa EROĞLU | Feed Business Unit Director |
19 | Necip ÖZBEY | BTTO Manager |
20 | Pınar NACAK | Assistant Secretary General |
21 | Reyhan PARLAK | R&D Center Director |
22 | Ruhan Aşkın UZEL | Assoc.Prof. (PhD)/Vice Dean of Department of Agricultural |
23 | Ruhşan Özdemir ÇİFTÇİ | Manager |
24 | Serpil KAHRAMAN | Assoc.Prof. (PhD)/Vice Dean of Department of Business |
25 | Sümer Tömek BAYINDIR | General Manager |
26 | Şevket MERİÇ | Head of Department |
27 | Şevkinaz GÜMÜŞOĞLU | Prof. (PhD)/Director of Vocational School |
28 | Şeyma TARKAN | Kalite, Ar-Ge ve Balık Sağlığı Ekip Lideri |
29 | Tamer ERMİŞ | Cattle and Poultry Feed R&D Manager |
30 | Yücel ÖZTÜRKOĞLU | Prof. (PhD)/Director of Graduate Education Institute |
External Consultative Committee Of |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Gürkan HEKİMOĞLU | General Manager |
2 | Tunç TUNCER | General Manager |
3 | Rıfat Orhan KORAL | General Manager |
4 | Rıza ELİBOL | General Manager |
5 | Ali TAVASLIOĞLU | Director of Vocational School of Justice |
6 | Rıfat Osman SERİM | Kurucu |
7 | Erkan ÖZDEMİR | Executive Chief |
8 | Eylem Ezgi FADILOĞLU | Assist. Prof. (PhD) |
9 | Duygu ÇELEBİ | Instructor |
10 | Nihat YANYA | Graduate of astronomy and Culinary Arts |
External Consultative Committee Of School of Applied Sciences Department of Tourism Guidance |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Macit ŞAŞZADE | Guide – Head of Chamber |
2 | Nihat Nebil ALTINEL | Professional Tourist Guide |
3 | Yalçın ULUKAYA | Professional Tourist Guide |
4 | Gökhan DOĞAN | Agency Manager |
5 | Ece ZIVRALI | Guide – Graduate of the Department |
External Consultative Committee Of School of Applied Sciences Department of Management Information Systems |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Alim KÜÇÜKPEHLİVAN | Computer Engineer |
2 | Fikret KAVZAK | Company Manager and Association |
3 | Ercan GÜMÜŞ | Chairman of the Board |
4 | Ömer Murat ÇANKAYA | Founder / General Manager |
5 | Mehmet HEPKORUCU | Lead Auditor -Transformation Architect |
6 | Mustafa ÇINAR | Software Team Leader |
7 | İrem TOMAŞAN | Digital Marketing Specialist |
8 | Murat ÖDEMİŞ | Dr. Computer Engineer |
9 | Hasan Basri KEMAHLI | Chairman of the Board |
External Consultative Committee Of School of Foreign Languages |
||
# | Name and Surname of Committee Member | Title of Committee Member |
1 | Emre İŞERİ | Prof. (PhD) |
2 | Donald F. STAUB | Assist. Prof. (PhD) |
3 | Murat CULDUZ | Dr. |
4 | Aylin ATACAN | Instructor |
5 | Aylin KARPUZOĞLU | Instructor |
6 | Buğra ÇİFTÇİ | Instructor |
7 | Dilek ARCA | Instructor |
8 | Ian COLLINS | Instructor |
9 | Nilgün İNER | Instructor |
10 | Sinem Atamsoy KOŞAR | Instructor |
11 | Tuna ÇETİN | Student |